Международният младежки музикален конкурс "Надежди, таланти, майстори" започна днес в Огледална зала "Нели Божкова" в Добрич. Това е неговото 27-о издание.
Над 50 събития предложи вторият ден на фестивала "48 часа Варуша юг" във Велико Търново. Хиляди хора изпълниха старата част на града, за да посетят десетките прояви, подготвени от организаторите на общностния фестивал.
Още в ранните часове на деня, на плажа край река Янтра се проведоха занимания по кинетична йога и рефлексотерапия, след което имаше арт терапия за деца и възрастни, и пътуваща работилница за ризография.
Народно читалище "Надежда – 1869" беше домакин на срещи, лекции, дискусии и изложба, свързани с архитектурата, а Американският колеж – на форум за млади таланти и поетичен рецитал.
Следобедните часове на плажа край реката бяха посветени на готвенето, имаше работилница по цианотипия, читалня за визуални изкуства и уъркшоп за грижа за лицето.
В Художествена галерия "Борис Денев" Кристина Тужарова запозна децата с истори
Британската група "Кюър" с харизматичния си фронтмен Робърт Смит издава в петък, 1 ноември, първия си албум от 2008 г. насам, озаглавен Songs of a lost world, предаде АФП.
Това е четиринадесетият студиен албум на групата, която остави своя отпечатък през 80-те и 90-те години на миналия век с хитове като Boys Don`t Cry, Close To Me и Friday I`m In Love.
Фронтменът Робърт Смит вече е на 65 години, но все още има свой уникален стил - разрошена коса, гримирани очи и червило.
Първоначалните отзиви на критиката за албума са положителни, отбелязва АФП. За в. "Гардиън" Songs of a lost world е най-добрият албум на групата след Disintegration от 1989 г.
В Songs of a lost world Робърт Смит пее за меланхолия, смърт и траур.
"За съжаление смъртта е все по-често срещана с всеки изминал ден. Когато си по-млад, я романтизираш. След това тя започва да се с
Националният музей на Финландия планира да върне на Бенин церемониално кралско столче, наречено катакле, съобщи Синхуа, като цитира управата на музея.
Елина Антила, генерален директор на Националния музей, подчерта важността на връщането на този артефакт, като заяви, че то завършва значими усилия за репатриране.
Столчето е част от колекцията на Националния музей от 1939 г. насам. То е служило като церемониален предмет, символизиращ стабилност и власт, отбелязва Синхуа.
Американската попзвезда Тейлър Суифт бе увековечена със стенопис върху жилищна сграда в западногерманския град Гелзенкирхен, предаде ДПА.
Местният художник Бени Велтум, заедно с колегата си Левин Томала, създават огромен графит, за да уловят вълнението около концертите на Суифт, които се състояха по-рано тази година в Гелзенкирхен. Гелзенкирхен, който отдавна е известен сред германците като потиснат индустриален град, преживя прилив на енергия по време на турнето американската певица.
„Заразих се от еуфорията, която се усещаше по време на концертите на Тейлър Суифт“, каза Велтум пред ДПА и добави, че е искал да отрази с изкуството си „положителните вибрации и енергията“ в града.
Цветният графит на 34-годишната певица е висок 10 метра и широк 5 метра. „Трябваше да следвам интуицията си“, каза Велтум и допълни, че е
Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала, съобщи АФП. Сред тях са над четиритонната "Габриел" и малката, едва 782-килограмова "Жан-Мари".
След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември.
Пожарът, който опустоши катедралата, избухна на 15 април 2019 г.
Осемте камбани носят имената на хора със значение за "Нотр Дам" - "Жан-Мари" е посветена на Жан-Мари Люстиже, архиепископ на Париж от 1981 г. до 2005 г. Те бяха преместени през юли 2023 г., за да се улесни ремонтът на северната кула и са почистени от оловния прах.
Събитието дава шанс на млади музиканти да покажат своя талант пред световно утвърдени специалисти. Конкурсната програма ще продължи до 9 септември, като тогава ще бъде церемонията по награждаването.
Журито на конкурса е с председател проф. Огнян Константинов (виола) и членове акад. Милка Митева (пиано), проф. Гинка Гичкова (цигулка), проф. Анатоли Кръстев (виолончело), д-р Милена Манева - Вълчева (класическа китара).
Тази година сайтът за изкуство и култура "Подиум" учредява специална награда, която ще бъде връчена за "Най-артистично изпълнение и ярко сценично присъствие". Тя включва статуетка и парична премия и ще бъде присъдена от журито.
Поздрав към участниците отправи почетният председател и вдъхновител на конкурса проф. Виктор Чучков. "Скъпи участници, вие ще бъдете тези, които ще запленят и ще накарат публиката да оцени красотата на класическата музика", каза той и добави, че Добрич е арена на таланта. Проф. Чучков пожела на журито на добър час, като отбеляза, че им предстои една благородна и отговорна задача.
Конкурсът бе открит от председателят на журито проф. Огнян Константинов. Той каза, че е убеден, че и двадесет и седмото издание на конкурса ще протече на високо ниво, подобно на предходните. "Както винаги е казвал великият Давид Ойстрах - музикалните конкурси не са състезание един с друг, а са състезания със самите нас, да успеем да преодолеем собствените си страхове, да успеем да изсвирим и да покажем това, което искаме и да демонстрираме своето виждане и усещане за музиката", каза още проф. Константинов. Той благодари на Община Добрич и на екипа, който организира фестивала, като отбеляза, че това е възможност за младежите от цяла България, а и не само от България да се срещнат, да сверят своите постижения, да видят собственото си място в музикалната култура.
Последният концерт от инициативата на читалище "Братство 1869" – "Музикален четвъртък", ще бъде представен на 29 август в парка пред читалището в Кюстендил.
На сцената ще се изяви вокална формация „Неразделни” с ръководител Веселка Петрова, съобщават от Народно читалище "Братство 1869".
В музикалната програма са включени авторски, български хорови и популярни песни. Концертът ще продължи един час. Във формацията участват над 25 певици с различни професии, каза ръководителят на читалището Иван Андонов.
След концерта в четвъртък вокална формация "Неразделни" заминава на турне в Хърватия.
Формацията е създадена през 1975 г. по инициатива на група учителки по руски език начело с Виктория Димитрова и на кюстендилския общественик Камен Очипалски.
За ръководител на групата е поканен музикалният педагог Ангелина Милева.
От 1986
Певицата Лана Дел Рей и екскурзоводът из блата, обитавани от алигатори, Джеръми Дюфрен са сключили брак в щата Луизиана миналия месец, предаде Асошиейтед прес, като цитира официални документи.
След няколко седмици на спекулации относно статута на връзката им, документ за сключен брак на Дел Рей и Дюфрен е подписан и върнат на съдебните власти в окръг Лафурш, където е внесен миналия петък.
В документа, получен от Асошиейтед прес, като водещ на церемонията е посочен пасторът от Лос Анджелис Джуда Смит, който ожени и Джъстин Бийбър. Петата песен в албума на Дел Рей Did You Know That There`s a Tunnel Under Ocean Blvd от 2023 г. е озаглавена Judah Smith Interlude, в която пасторът е представен като съавтор.
На 26 септември сайтът TMZ съобщи, че певицата, родена като Елизабет Улридж Грант, и Дюфрен са получили разрешително за сключване на брак. Асошиейтед прес
"Пеперудени сънища" е заглавието на поредната изложба на художничката Дора Куршумова, която е подредена в сливенската галерия "Седем". Тя е номер 66 в творческия й път, тематична е, както повечето нейни изложби.
Картините са 28, като в десет от тях има определени сюжети, разказа авторката. В останалите има капани за сънища, някакви пеперудни фантазии, гора на пеперудите и пеперудени острови, посочи тя. Част от картините са били започнати на пленер в котленското село Медвен и според Куршумова имат по-различна енергия. В сюжетите им са включени дървета и приказни истории.
Повечето картини са рисувани с техниката "батик с акрилни бои".
Изложбата ще остане в галерията до 18 септември.
Днес, 20 септември, жителите на Букурещ отбелязват своеобразния рожден ден на града. Навършват се 565 години от първото писмено свидетелство за неговото съществуване.
По този повод в събота, 21 септември, ще се проведе най-голямото 3D мапинг шоу в света - светлинно и технологично представление на площ от 23 000 квадратни метра на фасадаta на втората по големина административна сграда в света - тази на румънския парламент.
Гостите и жителите на града ще могат да наблюдават шоуто напълно безплатно между 16:00 ч. и 23:00 ч. местно (и българско) време. Изкуствен интелект ще говори на зрителите от прожекционната повърхност. В събитието iMapp Bucharest ще участва и българското студио за визуални ефекти MP-Studio, които родната публика познава като организатори на фестивала на светлините Lunar.
В два поредни дни (събота и неделя) на “Площада на конституция
Четвъртото издание на фестивала за изкуство и права „Граждански будилник“ започва тази събота, 31 август, в Южния парк, съобщават организаторите.
По думите им локацията не е никак случайна. „Граждански будилник“ се слива в едно течение с „Реките на града“ като част от 3-дневната програма на „Реките на София“, за да разкаже още по-звучно колко е ценно да можем да се сдружаваме в името на общи каузи“, коментират от екипа на фестивала.
„За четвърта година ще празнуваме силата на креативния активизъм и будния граждански дух. Ще сътворяваме, ще учим и ще се застъпваме за правата, които ни правят силни и смели граждани. Всичко това ще се случва, докато се забавляваме в каскада от креативни работилници, водени от социално ангажирани артисти, образователни игри с участието на пр
В първия ден от програмата вземат участие деца от две възрастови групи – Първа група А (от 6 до 10 години) и Първа група B (от 11 до 13 години).
Деница Кулешова от Варна откри “Надежди, таланти, майстори” със своето изпълнение, като представи произведенията "Дивертименто в ре мажор" на Франц Йозеф Хайдн и "Кинематограф" на Игор Василеивич Якушенко.